Du er her. #1 - Foreningswebsite > Aktiviteter > Flugtskydning

Flugtskydning i Ansager

 

Det er i bestyrelsen besluttet at præmiere holdmedaljer af guld – sølv – bronze med kr.1000,00 pr. hold på skydekortet og kr. 500,00 for en individuel medalje - dette gælder ved D.F.F. Mesterskaber samt Jægerforbundets Års skydning og Dansk Grand Prix. Dette vil blive overrakt ved vores lokalafslutning i slutningen af august.

Præmieringerne er tiltænkt som en anerkendelse til vores lokale skytter/hold.

For at få betalt tilmelding og andel i præmieringerne er det en forudsætning at man skyder RAH for Ansager & Omegns Jagtforening. Skulle et hold mangle en enkelt skytte kan denne være fra en anden klub.

 

Resultater 2015:

 

Endnu en travl sæson på banen er slut, der har i 2015 været masser af skydning

Træning – holdskydninger – firma / polterabender og haglprøve for vore nye jægere.

15 hold deltog i Ribe Amts holdskydning, heraf klarede 7 hold at kvalificere sig til finalen som i år blev afholdt i Ribe.

Serie 3

Ansager 4 Sølvmedalje med 87- 102:

John D. Jørgensen – Torben Svingholm – Kurt Beck – Lynge Sørensen – Søren Aagaard – Mogens Thomsen.

Serie 5

Ansager 6 Guldmedalje med 79 – 99:

Jens Therkildsen – Tage Nielsen – Jan Larsen – Lars Sørensen – Jesper Andersen – Lars Andersen.

Serie 6

Ansager 10 Broncemedalje med 73 – 106:

Birgit Jørgensen – Karen Sølund  - Anne Mette Svingholm – Linda Jensen – Heidi Kristensen.

Individuelt :

B - række  Jens  Therkildsen sølvmedalje med 22 – 25

D – række  Anne Mette Svingholm guldmedalje med  22  – 26

J – Række Mads Emil Jensen guldmedalje med  23 – 24

8 bedste skydninger:

Brian Pedersen Guldmedalje med 189 /195

Helge Bertelsen Broncemedalje med 185/194

 

Kommunemesterskab 25. April i Blåbjerg afholdt af Kvong/Lunde Jagtforening.

Hold pokalen kom desværre ikke til Ansager i år da Ølgod vandt med 184/202

Kun 1 due mere en Ansager som skød 183/195 : Karsten Holm 32/32 Tommy Broch 32/32 Hans Jørgen Nissen 31/33 Tage Hansen 30/32 John Jørgensen 30/33 Kurt Beck 28/33

 

Mesterrække

Tommy Broch Guldmedalje 32/32

Karsten Holm  Sølvmedalje 32/32

 

Dame række

Birgit Jørgensen Guldmedalje 26/ 33

Anne Mette Svingholm Sølvmedalje  22/38

Linda Jensen Broncemedalje  20/35

Jysk Mesterskab 3. Maj i Assing

Senior  Brian Pedersen Guldmedalje  40/40

Oldboys  Tommy Broch  40/42

 

Dansk Mesterskab 5. Juli i Krogager

Junior  Mads Emil Jensen Guldmedalje  74/81

Oldboys Hans Jørgen Nissen Sølvmedalje 79/81

Dansk Mesterskab for hold 9. August i Vordingborg

Oldboys Sølvmedalje med 309/321 : Hans Jørgen Nissen – Peter Kolding – Tommy Broch – Jens Ole Mathisen.

Danmarks Jægerforbund Forbundsmesterskab 25 .- 26. Juli i Herning

Senior hold Guldmedalje med 117/123: Brian Pedersen – Kim Pedersen – Helge Bertelsen – John Jørgensen.

Oldboys Guldmedalje Hans Jørgen Nissen 40/40

Oldboys hold Sølvmedalje med 117/120: Hans Jørgen Nissen – Peter Kolding – Tommy Broch – Jens Ole Mathisen.

 

P.B.V.

John